Co je projekt Bezpečně v kuchyni?

Popáleniny, které si v drtivé většině způsobíme při běžných činnostech přímo v domácnosti, jsou považovány za jeden z vůbec nejzávažnějších a nejkomplikovanějších úrazů. A to jak z hlediska akutní, tak následné péče.

Dle statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se v Česku s tímto typem poranění léčí více než 100 tisíc pacientů ročně. Z toho jde ve 40 % případů o děti. Devíti z deseti případů se ale dá předejít účinnou prevencí! Důraz na vyšší bezpečnost a užívání účinných ochranných pomůcek – to jsou podle odborníků hlavní faktory, díky kterým lze popáleninám předcházet a omezit rizika na minimum. Ze stejné myšlenky vznikl i nový projekt Bezpečně v kuchyni, jehož organizátory jsou společnosti AramarkPotten & Pannen – Staněk.

Největší poskytovatel stravovacích služeb v České republice a prodejce prémiového kuchyňského vybavení zdokonalili jednu z běžných ochranných pomůcek, která je součástí kuchyňské výbavy prakticky každé domácnosti. V jejich provedení se z ní stal důležitý pomocník, který dokáže zabránit nebezpečným popáleninám. Jde samozřejmě o klasickou kuchyňskou ochrannou rukavici, lidově řečeno „chňapku“. Od ostatních běžně dostupných se ale liší délkou, díky níž lze předejít popáleninám i v oblasti předloktí a zápěstí, a je tvořena až ze čtyř vrstev. 

 „Používáním této kuchyňské rukavice ochráníte své ruce před popálením, a navíc podpoříte Kliniku popáleninové medicíny FNKV v Praze, jejíž posláním je léčba a prevence popálenin,“ vysvětluje Vladimír Staněk, generální ředitel společnosti Aramark. Dodává, že speciální rukavici pro projekt Bezpečně kuchyni vyrobila chráněná dílna ERGO Zlín. Na výrobu chňapek jsme zvolili certifikované materiály té nejvyšší odolnosti. Vnitřní výplně jsou dvě (oproti standardní jedné výplni), které odráží teplo i žár, vnitřní vrstva hliníkové podložky zpomaluje dokonce i hoření. Samotná rukavice má ergonomický tvar pro praváky i leváky, a navíc prodlouženou délku pro ochranu předloktí, které je častým místem popálenin.

Firma Aramark si je dobře vědoma rizik spojených s vařením, do všech provozů proto rovněž zakoupí tisícovku těchto speciálních rukavic a zaměří se na intenzívní osvětu svých zaměstnanců. K edukaci chce tímto krokem inspirovat i další restaurační zařízení po celé republice.

„Všem nám jde o ochranu našich nejbližších a nás proto těší, že můžeme domácnostem nabídnout pomůcku, která bezpečnost v kuchyni ještě zvýší,“ doplňuje jej Pavel Staněk, spolumajitel Potten & Pannen – Staněk. Právě v kamenných prodejnách a na webu pottenpannen.cz je nový produkt exkluzivně k dostání.

Krok obou společností vítá i vedení Kliniky popáleninové medicíny FNKV v Praze, jejímž přednostou je Robert Zajíček. Klinika poskytuje specializovanou léčebnou a preventivní péči pacientům potýkajícím se s termickým úrazem či jeho následky. Součástí léčby je i komplexní péče o jizevnaté následky úrazu včetně laserterapie a rekonstrukční chirurgie.

Více o nás

Potten & Pannen Staněk

Aramark Česká republika

Kupte charitativní chňapku a podpořte dobrou věc

Používáním této kuchyňské rukavice ochráníte své ruce před popálením, a navíc podpoříte Kliniku popáleninové medicíny Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Jejím posláním je léčba a prevence popálenin.